دسته‌ها
پستها

سپه سالار

سپه سالار
سپه سالار

 !(function (w, d) { ‘use strict’; var ad = {zone: “brtrha1”, user: “1565432215”, width: 728, height: 90, id: ‘adro-246454’}, h = d.head || d.getElementsByTagName(‘head’)[0]; if (typeof w.adroParams != ‘object’) w.adroParams = {}; w.adroParams[ad.id] = ad; var script = document.createElement(“script”); script.type = “text/javascript”; script.async = 1; script.src = “//static-cdn.adro.ir/dlvr/rsdnt.js”; h.appendChild(script); })(this, document); var h = document.getElementsByTagName(“head”)[0], s = document.createElement(“script”); s.async = !0, s.defer = !0, s.type = “text/javascript”, d = new Date, s.src = “https://cdn.sanjagh.com/assets/sdk/www.bartarinha.ir/client.js?t=” + d.getFullYear().toString() + d.getMonth() + d.getDate() + d.getHours(), h.appendChild(s); var sabaVisionWebsiteID = “1c27cb39-612a-452a-954c-b3e3dd1f3d36”; var sabaVisionWebsitePage = “ALL” _atrk_opts = {atrk_acct: “i2i8r1SZw320l9”, domain: “bartarinha.ir”, dynamic: true}; (function () { var as = document.createElement(‘script’); as.type = ‘text/javascript’; as.async = true; as.src = “https://certify-js.alexametrics.com/atrk.js”; var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(as, s); })();

باغ سپهسالار نام یکی از باغ‌های قدیم تهران در زمان قاجاریه بوده است که در محدوده میدان بهارستان قرار داشته است. در حال حاضر خیابان باغ‌سپهسالار (خیابان صف) از آن باقی مانده‌است.

این باغ متعلق به میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه بوده است.[۱][۲]

خیابان باغ سپهسالار مرکز فروش کیف و کفش در تهران است. این خیابان در سال ۱۳۸۵ به پیاده‌راه تبدیل شد.[۳][۴]

باغ سپهسالار نام یکی از باغ‌ های قدیم تهران در دوره قاجار بوده است که در محدوده میدان بهارستان قرار دارد. در حال حاضر خیابان باغ‌ سپهسالار (خیابان صف) از آن باقی مانده است. خیابان باغ سپهسالار مرکز فروش کیف و کفش در تهران است. خیابانی که هر نوع کفشی از زنانه تا اسپورت و کتانی  و مردانه در آن بفروش میرسد. در کنار کیف و کفش، اجرای موسیقی و رقص آذری نیز در این خیابان آن را به یکی از پاتوق های جذاب شهر تهران تبدیل کرده است. این خیابان در سال ۱۳۸۵ به پیاده‌ راه تبدیل شد.

در تهران قدیم بخش بزرگی از محدوده  تاریخی تهران باغ بوده که این  مجموعه باغ‌ ها از باغ نگارستان گرفته  تا بخشی از باغ سپهسالار کشیده شده است.
خیابان صف همان خیابان معروف و قدیمی است که بزرگ‌ ترها آن را به اسم باغ سپهسالار می ‌شناسند. باغ سپهسالار در اصل باغ میرزا حسن ‌خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار بوده که با تغییرات به تدریج به شکل کنونی آن درآمده است. در حال حاضر از باغ معروف صدراعظم خیابانی به نام صف باقی مانده که به بورس کیف و کفش تبدیل شده است.

تا پیش از سال ۱۳۸۵ در این منطقه ماشین تردد می ‌کرد اما از آن به بعد این مکان به پیاده‌ راه تبدیل شد و قدم زدن در آن لذت بیشتری دارد. در قسمت انتهای خیابان صف، قسمت کوچکی از آن باغ باقی مانده که جزو آثار ملی بوده و به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

رستوران ها
خاطره كفش خریدن خیلی از بزرگ‌ ترها با خوردن چلوكبابی جوان گره خورده اما حالا دیگر از این چلوکبابی خبری نیست. شما میتوانید بعد از خرید كفش به  سفره‌ خانه سنتی بازارچه که در همان نزدیکی محل قدیم رستوران جوان باز شده است، سر بزنید. در كنار مرکز خرید سپهسالار هم یک رستوران سنتی به نام «پردیس ملل» افتتاح شده که می ‌توانید بعد از خرید آنجا را هم برای صرف غذا انتخاب کنید.
بالاتر از رستوران پردیس ملل نیز غرفه بزرگ فروش ذرت مکزیکی دایر است که بوی پنیر و آویشن آن همه  خیابان را پر کرده است. به تازگی در نزدیکی محل قبلی چلوکبابی جوان، یک شعبه نان سحر هم افتتاح شده است. بنابراین اگر  اهل خوردن نان‌ های خاص و شیرینی و نان و پنیر و گردو  هستید می ‌توانید سری به این مغازه بزنید تا هم میان وعده میل كنید و هم برای اهل منزل نان خاص ببرید و خوشحال شان كنید.

مراکز تجاری خیابان سپهسالار

سپه سالار

مرکز خرید شهبازخان وی‍ژه كوچولوها
یکی از مراکز خرید باغ سپهسالار، مرکز خرید «شهباز خان» است. این پاساژ از مراکز خرید نسبتا قدیمی سپهسالار است. انواع کفش‌ های اسپورت و کتانی‌ های بچگانه حتی در سایز های خیلی کوچک را در اینجا پیدا می ‌کنید.

پاساژ الیزه
یکی از مراکز خرید که در سال‌ های اخیر در باغ سپهسالار ساخته شده مرکز خرید الیزه است. این پاساژ در کوچه مهندس ‌الممالک واقع شده است. در این پاساژ انواع کفش ‌های مجلسی،اسپورت و حتی بچگانه با قیمت بسیار مناسب پیدا می کنید. در طبقه اول پاساژ الیزه مغازه کیف فروشی از جنس پارچه‌ یا چرم مصنوعی وجود دارد.
در طبقه منفی این پاساژ، چند کفش فروشی بچگانه دایر است كه  قیمت کیف ‌ها و کفش ‌‌های بچگانه ‌اش مناسب است. در این طبقه علاوه بر مغازه ‌های كفاشی، رستورانی هم وجود دارد که بعد از خرید با بچه‌ ها می‌ توانید آنها را برای استراحت به این رستوران ببرید. در طبقه منفی دو، شهربازی نیز برای بازی بچه‌ ها دایر خواهد شد. به این ترتیب بچه‌ ها برای خرید، راحت ‌تر شما را همراهی خواهند کرد. در طبقه دوم پاساژ هم رستورانی وجود دارد که فعلا فقط برای ناهار غذا سرو میکند.

انواع چرم فروشی
وارد باغ سپهسالار که می ‌شوید، سمت راست خیابان ده مغازه اول فقط چرم‌ فروش هستند.البته بقیه مغازه‌ ها هم کیف و کفش چرم دارند اما بورس آنها اول بازار است. در این مغازه‌ ها انواع مدل کفش از ساده برای استفاده راحت مثل محل کار گرفته تا مدل ‌های اصطلاحا شیک و مجلسی وجود دارد. کافی است قصد تان از خرید را مشخص کنید، بعد وارد هر مغازه ‌ای بشوید، کفش دلخواه ‌خود را پیدا خواهید کرد. قیمت کفش‌ هایی که جنس آنها چرم طبیعی است از کفش‌ های دیگر موجود در بازار بالاتر است. تنوع و کیفیت کار به حدی است که می ‌توانید با کمی دقت و گشت زدن کفش مورد علاقه‌تان را با قیمت مناسب پیدا کنید.
در خیابان صف کمی جلوتر که بروید، مغازه‌ هایی را می ‌بینید که چرم نوبوک می فروشند. این نوع چرم بیشتر برای دوخت کفش‌ های اسپورت و بدون پاشنه استفاده می ‌شود و مشتریان خود را دارد. به گفته یکی از فروشندگان، «‌چرم نوبوک در واقع همان چرم طبیعی است که آن را پشت و رو دوخته ‌اند. بنابراین داخل کفش، چرم است.» درباره نگهداری این نوع کفش می ‌گوید: «‌نگهداری از کفش‌ ها با جنس نوبوک کمی سخت است. به این دلیل که برخلاف چرم به راحتی با واکس زدن و دستمال کشیدن تمیز نمی ‌شوند. بنابراین اگر کفش نوبوک می ‌خرید باید آن را به دقت نگهداری کنید. بهتر است آنها را در باران شدید نپوشید به این دلیل که بعد از خشک شدن کفش، ممکن است روی آن رد باقی بماند.»‌ به قول این فروشنده کسی که می‌ خواهد شیک باشد باید هزینه آن را هم بپردازد! بنابراین برای سالم ماندن کفش نوبوک باید واکس مخصوص آن را هم بخرید. به این ترتیب نگران رد باران روی کفش نخواهید بود. بعلت اینکه کفش مجلسی از چرم نوبوک چندان شیک نمی باشد، کفش‌ های موجود در مغازه های باغ سپهسالار که از این جنس هستند؛ کفش‌ های اسپورت و نیم بوت ‌های بی پاشنه اند. بعضی از این کفش ها طبی نیز هستند. این کفش‌ ها به خاطر طراحی و جنس خاصی که دارند، طرفدارهای خودشان را داشته و حسابی پرفروش هستند.

بیاد داشته باشید که باغ سپهسالار ویژه خانم ‌ها نیست، آقایان هم می ‌توانند کفش دلخواه‌ خود را پیدا کنند. البته طبیعی است که تنوع کفش‌ های زنانه بیش از مردانه است. در کنار کفش، کیف نیز در این مغازه ها بفروش میرسد.

دبیرستان دیروز،‌مركز خرید امروز
وارد خیابان صف که شدید اگر از سمت راست خیابان کمی جلو بروید، این مرکز خرید را می ‌بینید. در حدود شصت سال پیش یعنی زمانی که این منطقه مسکونی بود و سپهسالار به بورس كفش تبدیل نشده بود، ‌به جای این مركز خرید، دبیرستانی دخترانه وجود داشت. بعد از انقلاب مدرسه منحل شد و مدتی محل آن  مخروبه ماند. چند سالی نیز به عنوان انبار از آن استفاده شد تا اینکه به مرکز خرید تبدیل شد.
در مغازه‌ های این مرکز خرید اجناس درجه یک برای کسانی که جنس و مرغوبیت کالا برایشان خیلی اهمیت دارد، به فروش می‌ رسد. جنس کفش‌ های مجلسی و همچنین کیف ‌های مغازه‌ ها از چرم یا ورنی مرغوب است. در طبقه پایین این پاساژ دو طبقه، یک کافی‌ شاپ وجود دارد. بنابراین خستگی خرید را می ‌توانید با خوردن یك فنجان چای یا قهوه و یك تكه كیك یا بستنی فصل به در كنید.

تاریخچه
خیابان سپهسالار که از زیباترین خیابان‌ های تهران است، زمانی باغ بوده که اکنون نیز به باغ سپه سالار معروف است. محله سپهسالار نیز پشت باغ سپهسالار بود. البته قبلا تمام آن محله جزو باغ بوده اما به تدریج که باغ عقب ‌نشینی کرده و کوچک شد، پشت آن تبدیل به محوطه مسکونی شد. قبل از رایج شدن کفش فروشی در این منطقه فقط یک یا دو مغازه کفاشی وجود داشت و بقیه مثل مغازه ‌های هر محله مسکونی دیگر، مایحتاج مردم را تامین می‌ كردند. این مغازه ‌ها اغلب نان سنگک، زغال فروش، سبزی و میوه فروش و مغازه‌ های دیگر بودند. تا اینکه بانکی در این خیابان ملک خود را به شخصی فروخت و آن شخص ملک را به مغازه کیف و کفش تبدیل نمود. «‌ملک بزرگ بانک كه به کیف و کفش فروشی بزرگی تبدیل شده بود در میان مردم محله و محله‌ های اطراف خیلی معروف شد. هجوم مردم برای خرید کفش به این خیابان باعث شد بقیه مغازه‌ ها نیز کم کم تبدیل به کفاشی زنانه شوند. چند سالی که گذشت خیابان پر شد از کفاشی و کارگاه‌ های تولید کفش و کارگران زیادی در این خیابان رفت و آمد ‌كردند. به همین علت اینجا دیگر محل مناسبی برای زندگی نبود. به تدریج اغلب خانه‌ های مسکونی تبدیل به انبار اجناس یا کارگاه تولید کفش شدند و امروزه دیگر این خیابان هیچ سكنه‌ای ندارد.»‌

مسیر دسترسی
از متروی بهارستان که پیاده شوید می ‌توانید نرم نرم قدم زده به خیابان صف برسید. بازار کفش ‌های رنگارنگ همین جاست. اگر با اتوبوس قصد رفتن به خیابان صف را دارید، باید سوار اتوبوس‌ هایی شوید که از میدان بهارستان به سمت میدان جمهوری می ‌روند.
مسیر میدان بهارستان به سمت غرب یک طرفه است و اگر با ماشین شخصی به باغ سپهسالار می ‌آیید یادتان باشد که چند سالی است خیابان صف به پیاده راه تبدیل شده و تردد وسایل نقلیه به آن ممنوع است. بنابراین نمی ‌توانید با ماشین به این خیابان برسید. باید بالاتر یا پایین‌ تر از خیابان صف پارک کنید و بعد قدم زنان به محل خرید بروید. طرح ترافیک زوج و فرد را نیز مد نظر داشته باشید.

منابع:
kojaro.com
bartarinha.ir
bezanimbiroon.ir
tripbama.com

اگر براي خريد و کيف و کفش زنانه از خانه خارج شده ايد به اين خيابان هم سري بزنيد.خيابان صف که تنها بازمانده از باغ سپهسالار قديم است را حالا همه به اسم “باغ سپهسالار” مي شناسند که سال هاست به راسته ي خريد هاي زنانه ي کيف و کفش تبديل شده است. خيابان سنگفرشي که نه تنها کفش هايش بلکه خيابانش هم ديدني است.  آوازه اين خيابان نزد خانم ها بقدري زياد است که حتي به شهرستان ها هم رفته؛ تا آنجا که خيلي از فروشندگان شهرستاني براي خريد به تهران آمده و از مغازه هاي اين خيابان خريدهايشان را انجام مي دهند.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

1.خریدت رو بیشتر از کجا انجام می دی؟

2.بیشتر چه جور کالاهایی رو برای خرید انتخاب می کنی؟


«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»

سپه سالار

بین میدان بهارستان و چهار راه ظهیر الاسلام خیابان صف یا همان باغ سپهسالار معروف قرار دارد، خیابانی که از قدیم تا بوده و هست، بیشترین فعالیت خود را به تهیه و تولیدکیف و کفش های زنانه اختصاص داده و با این کار مشتریان زیادی را از تهران و حتی شهرستان به خود جذب کرده است.

من واقعا متاسفم برای مرکز خرید باغ سپهسالار که به جای فروش کیف و کفش، دارن از سرویس بهداشتی مرکز خریدشون پول در میارن

بعد از زمستان و نرسیده به شب عید حراجی های خوبی داره

توی تعطیلات عید رفتم. عالی بود. هم طرح نبود . هم تخفیف داشت. هم خلوت بود.
ممنون بابت پیشنهادتون در صفحه اینستاگرامتون

ایامغازه های کیف وکفش فروشیشون جمعه ها هم باز هست؟

کسی اطلاع داره مغازه های کیف و کفش سپهسالار جمعه ها هم باز هستن یا نه؟؟؟

جمعه ها هم هستن. تقریبا همیشه هستن

ایا سر ظهرم باز هستن تو باغ سپهسالار؟

تخفیف های فصلیش واقعا فوق العادس

خیلی الکی گرونه. ما که دیگه تقریباً 17_18 ساله از اونجا خرید نمیکنیم . مغازه های سمت غرب (خونه خودمون) خیلی کفشهای قشنگتر و با کیفیت تر و ارزونتری داره. اونجا فقط الکی گرونه .من که عمرا دیگه نمیرم اونجا

سلام وقت بخیر
کفش زنونه از سپه سالار بگیرم بهتره یا بازار بزرگ؟عمده منظورمه

امروز ۵ شنبه با توجه به تعطیلی عید فطر مغازه ها باز هستن؟چطوری متوجه بشم هستن یا نه

پاسخ : عصر باز هستند.

در خبرنامه ی “بزنیم بیرون” عضو شوید تا آخرین اخبار و اطلاعات سایت ، تخفیف ها ، برنامه ها و … به ایمیل شما ارسال شود:

همه حقوق این پورتال متعلق به “بزنیم بیرون” هست ولی با ذکر منبع و با خیال راحت می تونید از مطالب ما استفاده کنید

“بزنیم بیرون” در وب سایت ساماندهی به ثبت رسیده و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایرانهباغ سپهسالار نام یکی از باغ‌های قدیم تهران در زمان قاجاریه بوده است که در محدوده میدان بهارستان قرار داشته است. در حال حاضر خیابان باغ‌سپهسالار (خیابان صف) از آن باقی مانده‌ است. این باغ متعلق به میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه بوده است. خیابان باغ سپهسالار مرکز فروش کیف و کفش در تهران است. این خیابان در سال ۱۳۸۵ به پیاده‌راه تبدیل شد.

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: بین ۱ تا ۲ ساعت

تهران- بین میدان بهارستان و چهار راه ظهیر الاسلام، خیابان صف (سپهسالار)سپه سالار

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: بین ۱ تا ۲ ساعت

تهران- بین میدان بهارستان و چهار راه ظهیر الاسلام، خیابان صف (سپهسالار)

روی نقشه همه هتل‌ها، رستوران‌ها و دیدنی‌های اطراف را ببینیدlayersرستوران هاهتل هادیدنی هاfunction restaurantToggle(){var isChecked=$(“#restaurantCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function hotelToggle(){var isChecked=$(“#hotelCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function attractionToggle(){var isChecked=$(“#attractionCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
$(‘body’).delegate(‘.map-filter__btn’,’click’,function(){$(this).next(‘.map-filter’).slideToggle(‘fast’)});

مسافران پرسش‌های خود را مطرح کرده‌اند و دیگر کاربران ما به آن‌ها پاسخ داده‌اند.

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است

تولید و توسعه نرم افزار کجارو توسط شرکت آویژه انجام می‌شود.
تا حالا شده برنامه ها تون رو کلی جا بجا کنین تا یه فرصت دو سه روزه برای سفر پیدا کنین؟ اوضاع مالی روبراهه یا به دنبال سفر ارزان هستین؟ تا حالا شده به مقاصد کمتر شناخته شده و مکان های بکر فکر کنین؟ از اون دسته آدم هایی هستین که می خوان برای آرامش سفر کنن و مقاصدی مثل جزیره کیش ، جزیره قشم و مشهد رو انتخاب می کنن و یا نه، توی سفر به دنبال جاهای دیدنی خاص و هیجان هستین ؟ اگر قبل از سفر برای انتخاب مکانی که می خواهین ببینین برنامه سفر داشته باشین می تونین برای اون بودجه بندی کرده و در کمترین زمان از بیشترین مکان ها بازدید کنین و نهایت استفاده و لذت رو از سفر خودتون ببرین. برنامه سفر آماده یا برنامه ریزی سفر اختصاصی به شما هدف می ده و مسیر پیش روتون رو تا اندازه ای زیادی روشن می کنه و می تونین به کمک اون تا حد زیادی از بروز اتفاق های غیرقابل پیش بینی جلوگیری کنین و سفری آرام و لذت بخش رو تجربه کنین.

با استفاده از اطلاعات سایت تریپ باما در مورد جاهای دیدنی، جاذبه های گردشگری، رستوران ها، هتل ها، خانه های سنتی، اقامتگاه های بوم گردی و مراکز خرید هر شهر می تونین جرات سفر به مقاصد بکر رو پیدا کنین تا جایگزین مقاصد تکراری مثل شیراز ، اصفهان ، یزد ، جزیره کیش و مشهد باشن. همینطور این امکان وجود داره تا با استفاده از نظر سایر کسانی که به مقصدی سفر کردند هم از تجربیات سفر اون ها بهره ببرین.

سپه سالار

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تریپ باما می باشد

شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر چقدر کیف و کفش داشته باشند، برای‌شان کافی نیست؟ عاشق خرید کیف و کفش هستید؟ برای خریدن این ملزومات سخت پسندید؟ هر چیزی به دل‌تان نمی‌نشیند؟ باید هزاران مغازه و ویترین را بررسی کنید تا بلاخره یکی از کیف‌ها یا کفش‌ها چشم‌تان را بگیرد؟ به باغ سپهسالار تهران بروید. روح‌تان از دیدن آن همه مغازه کیف و کفش فروشی به رقص در می‌آید. لذت‌بخش‌ترین خریدهای زندگی‌تان را در این باغ رقم بزنید. شاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید این باغ، بسیار به خیابان تربیت تبریز شباهت دارد.

باغ سپهسالار در قلب تهران قرار دارد. یعنی همان بافت تاریخی پایتخت. از متروی سعدی یا میدان بهارستان که چند قدم جلوتر بروید، خیابان صف را می‌بینید. خیابان صف همان جایی است که باغ سپهسالار نامیده می‌شود. این خیابان تنها قسمتی از باغ معروف سپهسالار است که از دوران قاجار باقی مانده. سپهسالار که نام کاملش “میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی” بود، صدراعظم ناصرالدین شاه به شمار می‌رفت.

امروزه این محدوده به بورس فروش کیف و کفش زنانه (و البته کل اعضای خانواده) تبدیل شده است. به جز یک مغازه روسری فروشی، تا چشم کار می‌کند فروشگاه کیف و کفش می‌بینید. از محصولات چرمی خیلی گران گرفته، تا کفش‌های ارزان قیمت چینی و دم دستی، همه را می‌توانید در این باغ ببینید. بستگی به جیب‌تان دارد. با هر محدوده قیمتی که در نظر دارید، می‌توانید خرید کنید. به تازگی چند پاساژ بزرگ در محدوده باغ سپهسالار ساخته‌اند. پاساژها هم کیف و کفش می‌فروشند.

باغ سپهسالار عابرگذر است. یعنی سنگفرش شده و ماشین‌ها اجازه تردد در آن ندارند. یک پیاده راه دل انگیز با کلی نیمکت برای استراحت. شاید دوست داشته باشید بدانید که به این نیمکت‌ها در اصطلاح شهرسازی، “فضای مکث” می‌گویند. جایی که می‌توانید چند لحظه‌ای در آن درنگ کنید. از شهر و زیبایی‌هایش لذت ببرید و بیشتر خوش بگذرد. باغ فقط برای تهرانی‌ها محبوب نیست. دوستداران زیادی در همه جای ایران دارد. خیلی‌ها به تهران می‌آیند و وقت می‌گذارند تا صرفاً از باغ، کیف و کفش‌ خود را بخرند. بیشتر فروشگاه‌ها زنانه فروش هستند. اما کفش‌های مردانه و بچگانه هم کم نیست. کل خانواده می‌توانند از این باغ خرید کنند.سپه سالار

خبر خوب اینکه در پایان فصل، مغازه‌های باغ حراج می‌زنند. کیف و کفش محبوب‌تان را می‌توانید با تخفیف‌های نفس‌گیر بخرید. در بیشتر روزهای سال، هنرمندان خیابانی در محدوده باغ حضور دارند. از اجرای موسیقی و آوازشان لذت ببرید. آمده‌اید که خوش بگذرانید. پس چند دقیقه‌ای برای هنر آنها وقت اختصاص دهید. باغ در قلب بافت تاریخی قرار دارد. کافی است اراده کنید تا جاهای تاریخی دیگری را هم ببینید.

عمارت مسعودیه همان حوالی است. می‌توانید ببینید. باغ نگارستان با آن “کافه تراس” دل‌انگیزش هم فاصله کمی با باغ دارد. اگر وقت دارید حتماً سر بزنید. موزه استاد صبا، موزه نقاشی پشت شیشه، سردر باغ ملی، مسجد سپهسالار، موزه ملک، موزه ایران باستان، موزه جواهرات، موزه آبگینه و سفال همگی نزدیک به باغ هستند.

مدرسه دهخدا هم یکی از بناهای تاریخی است که در محدوده باغ قرار دارد. گفته شده که این بنا، پیش از این‎که مدرسه شود، کارگاه دکمه سازی بوده است! اولین کارگاه بزرگ دکمه سازی ایران.

در مجموع می‌توانید یک روز کامل برای دیدن این زیبایی‌های پایتخت، زمان در نظر بگیرید.

جزایر ناز قشم، قدم زدن روی دریا (+ویدئو)

فندقلو دشت بابونه و جنگل فندق

کن سولقان، سفری خنک در تابستان

دیدنی‌های تهران؛ دشت هویج

روستای زغال اخته در ایران

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

سپاسگذارم

پاسخ

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

سپاسگذارم

پاسخ

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۷ ب٫ظ

جالب بود

پاسخ

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۲۲ ق٫ظ

از باغ سپه سالار فقط خرید و باغ نگارستان و موزه استاد صبا رو میشناخنم. متشکرم از اطلاع رسانی

پاسخ

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۶ ق٫ظ

تشکر

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌ سایت

سپه سالار

این قنات ساخته ای عظیم، هزارتو، تاریک و مخوف است. این بنای بسیار قدیمی در دل زمین به نظر ن…

اشخاص ممنوع المعامله به کسانی گفته می‌شود که از انجام دادن معامله یا مداخله در اموال خود به طور کلی یا نسبت به موردی خاص توسط قانون‌گذار منع شده‌اند.

شاید بیشتر شما عزیزان وقتی نام سپهسالار را میشنوید یاد خیابانی مملو از فروشگاه های کیف و کفش بی افتید، خیابانی که بورس انواع کیف و کفش چرم طبیعی و مصنوعی در تهران است، اما خیابان سپهسالار (خیابان صف) فقط یک خیابان برای فروش کیف و کفش نیست بلکه قسمتی از هویت تاریخی، فرهنگی تهران به شمار می رود. این خیابان که فقط قسمتی از باغ سپهسالار است، از دوره قاجاریه برجای مانده است.

روایت تبدیل شدن باغ سپهسالار به مرکز خرید کیف و کفش در تهران از این قرار است که، قبل از رایج شدن کفش فروشی در محله سپهسالار فقط دو مغازه کفاشی در آن محله وجود داشت. بقیه مغازه ها مانند هر محله مسکونی دیگر مایحتاج عمومی مردم را تامین میکردند.

تا اینکه بانکی در این محله ملک خود را به شخصی فروخت و او نیز ملک خود را تبدیل به یک کفش فروشی بزرگ کرد، این کفش فروشی در میان مردم محل و محله های اطراف خیلی محبوب و معروف شد به طوری که مردم برای خرید کفش به این مغازه هجوم آوردند. بقیه کسبه و مردم محل کم کم روی آوردند به کفش فروشی و مغازه های خود را تبدیل به فروشگاه کفش کردند.سپه سالار

چند سالی که گذشت سپهسالار پر شد از کفاشی ها و کارگاه های تولید کفش و کارگران زیادی در آن منطقه رفت و آمد می کردند، به همین دلیل آن محله دیگر جای مناسبی برای زندگی کردن نبود، کم کم اغلب خانه ها خالی از سکنه شد و آن ها به انبار و کارگاه تولید کفش تبدیل شدند،. امروزه در این محل هیچ خانه مسکونی وجود ندارد.

باغ سپه سالار تهران در حوالی میدان بهارستان در بافت تاریخی تهران که قلب تهران است قرار دارد. نام کامل سپهسالار، میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی است که وی صدراعظم ناصرالدین شاه بود.
در سال 85 خیابان سپهسالار عابر گذر شد یعنی شهرداری تهران آن  را سنگ فرش کرد و تردد ماشین ها در این محل ممنوع شد،. یک پیاده راه دل انگیز با کلی نیمکت برای استراحت، که به این نیمکت ها در اصطلاح شهرسازی فضای مکث گفته میشود، جایی که میتوانید لحظه ای در آن توقف کنید و از زیبایی های اطراف خود لذت ببرید.

سپهسالار فقط برای ساکنین تهران محبوب نیست بلکه دوستداران زیادی در همه جای ایران دارد و آن ها همواره کیف و کفش خود را از این مجموعه خریداری میکنند. اکثر فروشگاه های موجود در آن کیف و کفش زنانه می فروشند اما کفش های مردانه و بچه گانه هم کم نیست و کل خانواده میتوانند از این مجموعه خرید کنند.

فروشگاه های حاضر در این خیابان در پایان فصل فروش، حراج میزنند و شما میتوانید کیف و کفش محبوب خود را با قیمت خیلی مناسب و ارزان خریداری کنید. در تمام روزهای سال هنرمندانی در سطح خیابان سپهسالار هستند که با اجرای موسیقی و نمایش خریداران را سرگرم و شاد میکنند.

سپهسالار به دلیل اینکه در منطقه تاریخی تهران قرار دارد به خیلی از مکان ها و بناهای تاریخی نزدیک است و شما عزیزان بعد از خرید خود میتوانید از آن ها بازدید کنید.

یکی از بناهای تاریخی که نزدیک سپهسالار قرار دارد، عمارت مسعودیه است که در ضلع جنوب غربی میدان بهارستان واقع شده است. این عمارت به دلیل معماری و رویدادهای تاریخی مهمی که در آن اتفاق افتاده است بسیار با اهمیت و با ارزش است. همه روزه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید میکنند.

مسجد، مدرسه سپهسالار یکی از مهمترین و بزرگترین آثار تاریخی دوره قاجار میباشد، که در کوچه مروی است و از سمت غرب به مدرسه خان مروی متصل است. این مجموعه در ابتدا مسجد، مدرسه میرزا محمدخان سپهسالار شهرت داشت، اما با ساخت مسجد میرزا حسین خان مشیرالدوله به عنوان مسجد سپهسالار، سپهسالار قدیم نامیده شد.
این مجموعه در مقایسه با مساجد مدرسه ای دیگر در این دوره کمترین تغییرات و دگرگونی را داشته است، به همین دلیل میتوان آن را نمونه شاخص و اصیل معماری دوره قاجار در شهر تهران دانست.
نقشه این مدرسه چهار ایوانی و دارای دو شبستان است، که هر کدام از شبستان ها برای مسجد و مدرسه استفاده میشود. مدرسه صحن زیبایی دارد و سر در آن به دو مناره کوتاه تزیین شده است. در داخل شبستان 21 بیت با خط عبدالحسین زرین قلم در مدح ناصرالدین شاه و محمدخان سپهسالار دیده میشود. همچنین این مسجد دارای ستون های سنگی بلند و استواری است. نام مسجد، مدرسه سپهسالار بعد از انقلاب به نام شهید مطهری تغییر کرد.

یکی دیگر از بناهای تاریخی حوالی سپهسالار است، گفته میشود این مکان قبل از آنکه مدرسه باشد اولین کارگاه ساخت دکمه در ایران بوده است.
موزه استاد صبا، موزه نقاشی پشت شیشه، سر در باغ ملی، موزه ملک، موزه جواهرات، موزه ایران باستان. آبگینه و سفال همه و همه در نزدیکی باغ سپهسالار تهران واقع شده اند.

این مرکز از مراکز فروش نسبتا قدیمی واقع در سپهسالار است که در دو طبقه قرار دارد، انواع کفش های اسپرت، مجلسی، کتانی برای دختران و پسران در تمام سایز ها حتی کوچکترین سایز ها موجود است.

یکی دیگر از پاساژهای واقع در سپهسالار پاساژ الیزه است که در سال های اخیر افتتاح شد. این پاساژ در کوچه مهندس الممالک قرار دارد که انواع کفش های مجلسی و اسپرت برای بزرگسالان و کودکان با قیمتی مناسب عرضه می گردد. در طبقه منفی یک آن رستورانی قرار دارد برای صرف غذا و استراحت شما عزیزان. همچنین در طبقه دوم پاساژ الیزه شهربازی کودک ویژه کودکان شما ساخته شده تا موقع خرید فرزند شما راحت تر همراهی کند.

در ابتدای خیابان صف از سمت راست که می رویم، کیف و کفش ها همه از جنس چرم می باشد، البته در دیگر مغازه ها هم کیف و کفش چرم بفروش میرسد اما بورس اصلی آن همان ابتدای خیابان است. وقتی از آنجا گذر کردید و کم کم جلو آمدید به فروشگاه هایی می رسید که در آن کیف و کفش با جنس چرم نوبوک فروخته میشود.

به گفته خود فروشندگان چرم نوبوک در واقع همان چرم طبیعی است که آن را پشت و رو دوخته اند، بر این اساس داخل کفش چرم است. البته نگهداری از این جنس کفش کمی دشوار است چرا که مانند چرم براحتی با دستمال و واکس براق و تمیز نمی شود، اگر کفش با جنس چرم نوبوک خریداری کردید در نگهداری از آن بسیار دقت کنید. برای تمیز کردن آن باید واکس مخصوص چرم نوبوک را خریداری کنید. خوش تیپ بودن هزینه دارد. به این ترتیب دیگر نگران نگهداری این کفش ها نباشید.
این جنس از چرم برای کفش های اسپورت و نیم بوت استفاده میشود و برای کفش های مجلسی بکار گرفته نمی‌شود چون معمولا شیک از آب در نمی‌آید. در خیابان سپهسالار رستوران سنتی پردیس ملل با غذاهایی با کیفیت خوب تاسیس شده است که می خواهد جای چلوکبابی جوان که قدیمی ها خوب آن را میشناسند و چندی است جای خود را به فروشگاه کیف و کفش داده است را بگیرد و برای آیندگان خاطره ساز شود.

پیشنهاد ویژه برای کسانی که به مکان‌های گردشگری در نزدیکی این مکان علاقه‌مند هستند، این افراد می توانند از پاساژ پروانه، بازار حضرتی، مسجد سپهسالار، مسجد جامع بازار، خانه مدرس، خانه موزه بازار،  پارک شهر، پاساژ علاالدین، بوستان لاله، بازار چارسو، پارک کوثر و …. بازدید کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


درباره فانزی

فانزی (funzi) جای متفاوت برای تفریح‌های شماست! تو فانزی میتونی از تفریح‌های جدید مطلع بشی و به سادگی اونارو رزرو کنی؛ پس کافیه به وبسایت funzi.co مراجعه کنی و یه جور متفاوت تفریح کنی:)

این نوشته‌ها توسط تیمی از مشارکت کنندگان و جمعی از خودی‌های محلی به همراه تیم محتوای فانزی نوشته می‌شه! راستی
فانزی هر روز به روزه پس سعی کن مجله گردشگری فانزی رو هر روز بخونی

    مقصدها   |   مقالات   |   تماس با ما

سپه سالار
سپه سالار
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *